Purda Reaktywacja '2006
1900-1948-2006
Festyn zorganizowany w dniu 5 sierpnia 2006r. na zakończenie rocznego, polsko-niemieckiego projektu "Pamięć pogranicza" przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia" i Urząd Gminy w Purdzie.
'Ogniem Malowana' prezentowała w Purdzie lepienie ceramiki z wykorzystaniem koła garncarskiego. Każdy z uczestników mógł spróbować swych sił w tworzeniu ceramiki
Koordynatorem projektu była Pani Elżbieta Traba, a głównym koordynatorem graficznym Janusz Pilecki.
Historia lokalna pogranicza polsko-niemieckiego w perspektywie historii Europy XX wieku
Projekt "Pamięć pogranicza" w Purdzie powstaje w ramach działań WK Borussia ze środków programu "Geschichtswerkstatt Europa" fundacji "Erinnerung, Zukunft, Verantwortung". W organizacji obozu "Borussii" pomogły Instytut Studiów Politycznych PAN i Instytut Zachodni.
"Pamięć pogranicza" - tak w skrócie nazywa się projekt ("Historia lokalna pogranicza polsko-niemieckiego w perspektywie historii Europy XX wieku. Studium przypadku na przykładzie warmińskiej wsi Purda Wielka") realizowany od wiosny 2005 r. przez studentów/doktorantów z Polski i Niemiec.
Cele:
- Próba opisania i refleksji nad specyfiką polsko-niemieckiego pogranicza na przykładzie życiorysów i współczesności warmińskiej wsi Purda Wielka.
- Wypracowanie z uczestnikami warsztatów wspólnego programu polsko-niemieckiego wiejskiego festynu historycznego
- Integracja polskich i niemieckich studentów wokół wspólnie zebranych informacji o historii wsi i ich interpretacji
- Przygotowanie wystawy Purda Wielka 1900-2006 oraz przygotowaniem dokumentacji historycznej Purda Wielka: pamięć pogranicza polsko-niemieckiego.
Grupa docelowa:
Warsztaty skierowane są w pierwszym rzędzie do studentów historii, socjologii i kulturoznawstwa z Polski i Niemiec. W drugim etapie, poprzez publikację i wystawę do wszystkich, którzy interesują się historią stosunków polsko-niemieckich i wieloetnicznością we współczesnej Europie.
Metody pracy:
Warsztaty socjologiczne i historyczne prowadzone pod kierunkiem specjalistów z Polski i Niemiec.
- Interaktywne spotkania na poziomie dwóch grup studentów z Polski i Niemiec.
- Spotkania integracyjne z mieszkańcami wsi.
- Wycieczka krajoznawcza.
- Poznawanie metod badania pogranicza polsko-niemieckiego.
- Praktyczne stosowanie metody ankietowej i obserwacji towarzyszącej.
- Przygotowanie wystawy i dokumentacji
Na temat projektu [więcej... ]